Bicykle - Mošovské aleje mtb - Vetroplach magazin

Mošovské aleje mtb

11.07.2019
mosovske-aleje-mtb

Mošovce v Turci na podhorí  Veľkej Fatry, sú známe ako rodisko Jána Kollára. Ale aj tým, že tu stáročia sídlila rodina Révayovcov a „prirodzený pán gróf Réva-y“ tu svojho času dal vysadiť stovky metrov alejí. Aby sa mohol po majetkoch pekne v tieni vyvážať. Dnes sú aleje chráneným areálom v 3. a 4. stupni ochrany, veľa stromov je starých a chorých, ale stále je to veľmi pekný a monumentálny kus krajiny. Dominujú jasene. Podhorie VF je celkovo také „bike pozitívne“, okolie Mošoviec detto.

 

Len teraz jedno varovanie: netreba prekročiť hranicu NP a snažiť sa zaliezť do niektorej z doliniek pod Drienkom, ktorý je tu jednou z dominánt (popri Tlstej a Ostrej). Lebo smreky vo veľkom poschli a štátne lesy vo veľkom „zachraňujú les“. Ozaj postkatastrofická krajina s harvestorom za každou zákrutou, obrovskými kopami dreva, s podkladom lesných ciest spracovaným ťažkou technikou na púder, s obrovskými holinami. Hrôza len pozrieť. Ale medzi Mošovcami, Rakšou a Mazanom v tej kopcovitej mozaike lesov a lúk (a samozrejme alejí) sa stále dá do sýta pojazdiť. Ľahúčko, po širokých štrkových a mäkkých lúčnych cestách – v podstate by stačil aj „štrkolet“, tie sú teraz v móde.

 

Dostať sa sem dá napríklad od železnice: z Kláštora, Jazernice, Čepčína... Samozrejme aj z Turčianskych Teplíc. Niektorou z „cezpoľných“ cyklotrás cez kotlinovú pahorkatinu s krásnymi kruhovými výhľadmi na celý Turiec. Zablúdiť sa nedá.

 

Rišo Pouš

 

Fotky Mošovské aleje mtb


Diskusia
Partneri

JM SPORT www.skyrunning.sk www.tatry.nfo.sk www.msslovakia.eu
www.sherpacaffe.sk Pavol Kuna sport.sk
www.scandinavia.sk www.scandinavia.sk www.tatryportal.sk
alkan.szm.com www.outdoorfilmy.sk
www.modralanovka.sk
www.montana.cz
©  Vetroplachmagazin 2007 - 2019  |  designed by MVM Trade s.r.o.
All rights reserved
Počet prístupov: 4492930