Ochutnávka z NP České Švýcarsko

24.05.2010
ochutnavka-z-np-ceske-lvycarsko Tento malý kúsok pozemského raja sa nachádza na severozápade susedných Čiech neďaleko mesta Děčín a v tesnej blízkosti nemeckých hraníc. Má rozlohu sotva 80 km2 a hovoria mu „České Švýcarsko“.
Medzi lákadlá Českého Švýcarska nepatria náročné trasy, ľudoprázdne končiny, ba ani závratné výšky. Na území národného parku sa nachádza dokonca najnižší bod celej Českej republiky - obec Hřensko so 114 m.n.m., najväčšiu výšku má Růžovský vrch - 619 m.n.m. Oblasť však oplýva obrovským množstvom prírodných krás, ktoré sa oplatí vidieť: od nevídaných skalných miest, vysokých stien či romantických údolí, cez horské riečky, malebné dediny a hlboké lesy až po skalné hrady a desiatky impozantných vyhliadok.

Naše ochutnávanie Českého Švýcarska sme rozdelili do troch dní. Každý deň sme absolvovali nenáročnú trasu o dĺžke cca 20 km. Prevýšenia neboli nijak extrémne. Zato sme zdolávali väčšinou prudké výšlapy (klesania) na krátkych úsekoch, často za pomoci schodov a rebríkov - o tých schodoch sa nám mohlo aj snívať!
1. deň: Hřensko/nábřeží - Jeskyně českých bratří - Pravčická brána - Mezní Louka - Tichá (Edmundova) soutěska - Hřensko
2. deň: Mezní Louka - Malá Pravčická brána - Šaunštejn (Loupežnický hrad) - Pohovka - Rudolfův kámen - Vilemínina stěna - Mariina vyhlídka - Jetřichovice - Vysoká Lípa - zachádzka k Dolskému mlýnu - Ptačí kámen - Zámeček - Mezní Louka
3. deň: Tisá - Tiské stěny - Ostrov - Děčínský Snežník - Bělá - Pastýřská stěna - Děčín

Hřensko - je centrom turistiky a východiskovou obcou pre výlety k Pravčickej bráne, či k tiesňavám riečky Kamenice. Posledná česká obec na pravom brehu Labe, výnimočná svojou údolnou zástavbou. Romantiku ospalého miesta kazí len množstvo Vietnamských stánkov s gýčovým tovarom, ktoré denno-denne lemujú okraje cesty.
Jeskyně českých bratří - veľký skalný previs v blízkosti Pravčickej brány, ktorý kedysi pravdepodobne slúžil ako útočisko exulantov.
Pravčická brána - národná prírodná pamiatka, symbol NP České Švýcarsko. So svojou výškou klenby 16 m, šírkou takmer 27 m a šírkou oblúka 7-8 m je najväčšou pieskovcovou skalnou bránou v Európe. Na samotnú bránu nie je z dôvodu ochrany vstup povolený, ale v jej blízkosti sa nachádza niekoľko skalných vyhliadok, ktoré poskytujú krásne výhľady na Pravčickú bránu aj na ďalšie dominanty Národného parku. Pod skalným oblúkom sa nachádza aj budova reštaurácie Skalní hnízdo z 19. storočia. Dokonca tu boli natáčané niektoré zábery z filmu Letopisy Narnie.
Mezní Louka - samota a známe výletné miesto, východiskový bod pre túry k Pravčickej bráne a tiesňavám Kamenice. My sme využili na prenocovanie vynikajúce služby tunajšieho kempu.
Soutěsky Kamenice - Divoká a Tichá (Edmundova) soutěska. Hlboké tiesňavy riečky Kamenice, ktorá sa ako posledný prítok v Čechách vlieva do Labe. Je možné preplávať ich na loďkách, ktoré sú miestnou atrakciou. (V r. 2010 však Divoká soutěska nebola z dôvodu zničujúcich záplav prejazdná!) Počas plavby uvidíte austrálsky smrek, vodopád chŕliaci vodu na počkanie, prameň života, či zvieratá všetkých druhov a veľkostí.
Malá Pravčická brána - obdoba jej väščej sestry o výške 2,3 m, šírke 3,3 m a šírke oblúka 1-1,5 m. Leží cca 2 km severne od Vysoké Lípy.
Šaunštejn (Loupežnický hrad) - skalný hrad severne od obce Vysoká Lípa. Má bohatú vojnovú a „lúpežnícku“ históriu. Dnes poskytuje krásne výhľady do okolia s dominantou Růžovského vrchu. Najskôr ho však treba pokoriť sústavou rebríkov, schodov a úzkych skalných chodieb.
Rudolfův kámen (Ostroh), 484 m.n.m. - vynikajúci vyhliadkový bod v pieskovcovej hradbe Jetřichovských skál v blízkosti Tokáně. Na vrchole stojí prístrešok a vedie k nemu opäť sústava schodov a rebríkov.
Vilemínina stěna, 439 m.n.m. - skalný ostroh neďaleko Jetřichovic s drevenou vyhliadkovou plošinou.
Mariina vyhlídka, 447 m.n.m. - sklaná vyhliadka, ktorá pôvodne slúžila ako požiarna pozorovateľňa. Na jej vrchole stojí od r. 1856 prístrešok dostupný 240 schodmi.
Jetřichovice - obec ležiaca na významnej komunikácii nazývanej Česká silnice, ktorá spájala Čechy so Saskom. Je tradičným turistickým letoviskom, v minulosti tu boli v prevádzke klimatické a minerálne kúpele.
Dolský mlýn - mlyn, ktorý leží v údolí riečky Kamenice. Jeho existencia je doložená z r. 1515. Definitívne prestal plniť svoj účel po 2. svetovej vojne a dnes je z neho už len romantická zrúcanina. Zato však slúži filmárom, napr. pri natáčaní rozprávok Pyšná princezná, Ztracený princ alebo Peklo s princeznou.
Ptačí kámen - vyhliadkový bod nad kaňonom Kamenice blízko Vysoké Lípy. Poskytuje výhľady na Groβer Zschirnstein a Růžovský vrch.
Zámeček - bývalá lovecká chata z r. 1930. Pôvodný interiér zdobili mnohé trofeje, grafiky a obrazy s loveckou tematikou. Dnes štýlové ubytovacie a reštauračné zariadenie.
Růžovský vrch, 619 m.n.m. - dominanta a najvyšší bod Českého Švýcarska. Predtým na vrchole stála chata s rozhľadňou, dnes je tento kopec bez výhľadov.
Tiské stěny - skalné mesto ležiace pri obci Tisá. Je tvorené labyrintom pieskovcových veží až 70 m vysokých. Absolvovať možno dva značené okruhy Malé a Velké stěny s množstvom úzkych chodieb, sklaných okien a brán a, samozrejme, schodov.
Děčínský Snežník, 726 m.n.m. - stolová hora s jednou z najkrajších a najstarších (z r. 1864) kamenných rozhľadní v ČR. Má výšku 33 m a jej 153 schodov vedie na otvorenú plošinu s cimburím, z ktorej je krásny kruhový výhľad.
Pastýřská stěna, 288 m.n.m. - dominanta Děčína na brehu Labe, dosahuje výšku 150 m nad hladinou. Na vrchole stojí novodobý zámoček s 18-metrovou vyhliadkovou vežou. V r. 1949 tu bola otvorená tiež ZOO.

Tri dni sú príliš málo na to, aby človek videl všetko, čo tento kraj ponúka. No ako ochutnávka to dokonale naplní a uspokojí srdce, dušu a všetky zmysly návštevníka. Kto chce vedieť viac, všetko nájde na webe. Kto chce viac vidieť, hor´sa do galérie. A kto chce zažiť viac, ... veď vy už viete :o)

Jana Jaraba

Fotky Ochutnávka z NP České Švýcarsko

Diskusia

TOP Partneri

https://www.sloger.sk Eshop davorin.sk www.adamsport.eu Eshop davorin.sk JM SPORT Adam Sport - Kreuzspitze GT

Podpor Vetroplacha

Odporúčame vidieť

Partneri