Bicykle - Skialp vo Val di Campo - Piz Ursera 3032m. - Vetroplach magazin

Skialp vo Val di Campo - Piz Ursera 3032m.

10.01.2016
skialp-vo-val-di-campo-piz-ursera-3032m-

 Koncom februára minulej zimy (2014/15) sa v Švajčiarskom Engadine spravili celkom dobré podmienky na práškovanie. Predpoveď počasia nás nasmerovala do Val di Campo, orientovanej viac južnejšie. S Mirom prechádzame autom v smere od Pontresiny cez Passo Bernina a schádzame po udržiavanej ceste spájajúcej Engadin s Valtellinou až po už známe parkovisko Sfazú 1600m. 

Val di Campo aj s priľahlou Val Viola už poznáme dobre z letných bajkových túr, v zime to ale pre nás je veľká neznáma. Najprv nás čaká vyšlapať miernou, skútrom ujazdenou cestou ku chate Saoseo 1986m. Tam sa zastavujeme na občerstvenie. Kupujeme skialpovú mapu a po príjemnom rozhovore s chatárom, tiež nadšeným šlapačom sa púšťame ďalej.

odfotíme_sa_s_krásavcom_:)

Zakrátko odbočujeme do dolinky vľavo s názvom Val Mera. Šlapeme popod strmé úbočia vrcholu Corn da Camp 3232m., ktorý je najvýraznejšou dominantou okolitých kopcov. Dolina sa asi po hodinke šlapania otvára a my si vyberáme jednu z viacerých už prešlapaných stôp. Tá nás privedie až na ostrý hrebienok vedúci k vrcholu Piz Ursera 3032m. Vychutnávame výhľady smerom na Livigno a passo Bernina s Berninskými Alpami ako na dlani.

takto_sme_sa_sem_dostali

Ešte sa nám nechce vrátiť naspäť. Lužujeme dole úbočím smerom ku ľadovcu pod Corn da Camp. Nalepujeme znovu pásy a po miernom ľadovci bez veľkých trhlín šlapeme do sedla pod spomínaným vrcholom. Študujeme mapu, malo by sa to dať zlyžovať na druhú stranu a pekne zokruhovať. Stopy tu už však nie sú žiadne a tak túra nadobúda trošku dobrodružný nádych. Ak to nepôjde budeme sa musieť vrátiť naspäť.

ľadovček_a_v_pozadí_sedlo,_bude_sa_dať_lyžovať_na_druhú_stranu?

V sedle je nafúkané asi pol metra čerstvého snehu. Kontrolujeme lavínovú výstroj a pomaly po okraji žľabu sa spúšťam dole. Po prekonaní najstrmšieho miesta sa schovám za skalu a kričím na Mira: "Cesta je voľná!" a na nás čaká asi 1000 výškových metrov panenského zjazdu plného prašanu. V závere ešte technické vložky v lesíku a zastavujeme sa opäť na chate Saoseo. Dávame polievku a diskutujeme so skialpinistami a chatárom. Na zjazd po vyjazdenej ceste ku autu už pomôže čelovka.

 

Objavili sme ďalší skialpový raj, tak trochu v tieni vysokých kopcov a nespočetných možností Engadinu...

 

M.Bartoň

Fotky Skialp vo Val di Campo - Piz Ursera 3032m.


Súvisiace články:

Diskusia
RE: Skialp vo Val di Campo - Piz Ursera 3032m.
Jaraba 10.01.2016
Všetko pekné, ale mám otázku: Čo to je to biele všade naokolo, po čom šlapete?

RE: Skialp vo Val di Campo - Piz Ursera 3032m.
Jano 10.01.2016
Martin,parada, jesto vela kopcov co su krasne, len slavne meno nerobi este aj krasnu turu. Zasluzis si tu prezyvku VETROPLACH !!!!

Partneri

JM SPORT www.skyrunning.sk www.tatry.nfo.sk www.msslovakia.eu
www.sherpacaffe.sk Pavol Kuna sport.sk
www.scandinavia.sk www.scandinavia.sk www.tatryportal.sk
alkan.szm.com www.outdoorfilmy.sk
www.modralanovka.sk
www.montana.cz
©  Vetroplachmagazin 2007 - 2019  |  designed by MVM Trade s.r.o.
All rights reserved
Počet prístupov: 4424043