Chata pod Suchým mtb nedirettissima

06.08.2022
chata-pod-suchym-mtb-nedirettissima

Keď už tu máme ostatné bajkpozitívne výšľapy na chaty malofatranské, to treba skompletizovať. Aj preto, lebo tento výjazd je špeciálny, aspoň pre tých, ktorí ho nepoznajú (gpx je preto tu hore). A aj preto ten názov – lebo „direttissima“ je síce ako cyklotrasa vyznačená (zelená 5442, priamo Hradskou dolinou popod Starhrad, v mapke tá fialová čiara), ale tade chodia len masochisti a podmienok neznalí. Hlavne vo vrchnej časti je cesta síce široká, ale brutálne strmá a najmä vystlaná voľnými kameňmi. Pri tejto kombinácii treba mať sakra silné nohy a techniku cyklotrialistu. Aj smerom dole je to nepohodlné. Takže klasická výstupovka vedie okľukou cez Varín (na mape tá červená, aj keď netuším, prečo mi ukazuje štart na druhom brehu Váhu). Síce začína tiež po zelenej 5442, ale potom v lese sa od nej odpája bez označenia. K tomu mierny chaos v značkách a tabuľkách v Strečne aj v Nezbudskej Lúčke a kto to tu nepozná, nechápe :-)

Takže na úvod si hlúpe tabuľky netreba všímať a treba sa pokojne rozasfaltovať z Nezbudskej Lúčky do Varína, popri železnici. Cyklosmerovník na kraji dediny nemožno minúť, je pri ceste a tam je smer na chatu pod Suchým cez Jedľovinu ešte vyznačený. Od ceduliek to začína hneď zostra, dobrých 20%. Našťastie krátko, po asfalte a popod stromy. O kúsok vyššie na lúkach sa to zlomí a smerom dozadu sa otvoria výhľady ku hradu a do Žilinskej kotliny.

Potom už samé lesy, len často dosť preriedené ťažbou. Ale cesta čistá až hore. Pod Jedľovinou je smerovník a cestu križuje žltá značka, to treba zbystriť pozornosť. Lebo o chvíľu nasleduje odbočka doprava ku chate pod Jedľovinou - tou sa ešte netreba nechať zmiasť, ale nasledujúca odbočka už je tá správna. Je na nej síce cyklosmerovník, no ten ukazuje len nazad do Varína (5442) alebo rovno do Tižinej (5472). Hlavne, že je na ňom aj tabuľka „na Suchý“ s údajom 19 km. To akože nazad cez Varín a hore po tej nezjazdnej direttissime, či ako? Nie nie, práve tu treba pekne odbočiť doprava na širokú zvážnicu a je vybavené, zablúdiť sa nedá. Malo to byť pokračovanie cyklotrasy 5442, ale miestny urbár nesúhlasil s jej vyznačením práve odtiaľto až hore, ktovie čo im vadilo. Každopádne podľa zákona o lesoch sa tadeto na bicykli môže.

Začiatok je taký strmší a hrboľatejší, potom za druhou serpentínkou si ale cesta ľahne a vyššie dokonca aj dvakrát klesne. Cez rúbaniská nejaké tie výhľady ku Starhradu aj k Žiline. Po tom druhom poklesnutí križuje „cyklotrasu“ - tam si človek uvedomí, aká je nezjazdná. Smerovník hovorí, že chata len 800 m, ale aj tie sú brutálne. Len v serpentínach v závere je pod kolesami aký – taký pevný podklad.

Preto pokračujem traverzom pod Plešel – je tu relatívne nová, preto ešte na pohľad dosť surová zvážnica, ale rovná a sklon takmer žiadny. V sedielku sa napája na červenú turistickú značku a po nej je to až pod chatu príjemne, hojdavo do kopca, stále po širokej ceste. Vpredu sa raz aj Suchý ukáže:

Na záver už len kratučko z kopca, zľava sa pripojí „cyklotrasa“ a je tu posledná serpentína, priamo pod chatou - zase poriadne strmá a skalnatá, preverí techniku jazdy aj zvyšky síl. Ale treba sa hecnúť, lebo z terasy sa väčšinou uškŕňajú ľudia. Ešte sa prešmyknúť pomedzi chatu a terasu ku hlavnému vchodu a studničke - a je odpracované, vyššie to už nejde.

No nedá mi ešte na záver o inom: že je ten záver cesty pod chatou posiaty kozími bobkami, to vôbec nevadí, ale že chatár drzo vyhadzuje stavebný odpad priamo pod cestu a dole do národnej prírodnej rezervácie už ktovie ako dlho púšťa splašky bez čistenia, to má byť čo??? Pred nejakými troma rokmi bohapusto klamal, keď tvrdil, že má len v oprave auto na vývoz septiku, inak tečie dole lúkou „čistá voda“. Odvtedy som tam bol párkrát a situácia rovnaká, smrad poriadny. Nejaký vzťah ku prírode v národnom parku? Načo? Hlavne, že biznis fičí. A SIŽP nič, polícia nič. Takže táto chata to u mňa prehráva na celej čiare – a ako som sa bavil s turistami, ktorí s hnusom v to ráno balili stany, aj u nich. Tak porozmýšľajte, čo podporujete, keď tam pôjdete.

Rišo Pouš

 

Fotky Chata pod Suchým mtb nedirettissima

Súvisiace články:

Diskusia

RE: Chata pod Suchým mtb nedirettissima
Vlado Calko 06.08.2022
Riso ahoj, dakujem za info o prepoji novej zvaznice na cervenu znacku. vyskusam. Zvykol som tlacit po tych oficialnych poslednych 800 m. Vyskusal si "novu" zvaznicu co smeruje dole do Janosikova ? Aka je ? Ja chodim po lesnom chodniku, zvycajne sa mi uz nechce spekulovat po neznamom. Dakujem Vlado

RE: Chata pod Suchým mtb nedirettissima
Ripo 06.08.2022
Cau Vlado. Nova zvaznica do Janosikova? Hadam nie... Ak myslis predlzenie (po juznom svahu) tej, ktorou som sa napojil pod Pleselom na cervenu, tak ta konci (aspon dufam) pred hranicou rezervacie. Dole do Hoskory vedie hadam len ten cikcak chodnik.

RE: Chata pod Suchým mtb nedirettissima
Peťo (peto.pj@gmail.com) - 10.08.2022
Ahoj. Mohol by so ťa poprosiť o funkčné gpx trasy. Chcel by som vyskúšať. Ďakujem

RE: Chata pod Suchým mtb nedirettissima
Ripo 10.08.2022
Cau Peto Tam je gpx pri nazve clanku. Alebo ti to nefunguje? Pre istotu som ho vymenil.

RE: Chata pod Suchým mtb nedirettissima
vlado 10.08.2022
Riso ahoj, ked ides od chaty po cervenej dole, asi po 100 metroch odbocis na "cik cak" chodnik dolava. Neskor tento chodnik krizuje novu zvaznicu - predpokladam na tu, na ktoru si odbocil ty, pred nepríjemnym zaverecnym 800 m stupanim ked ides na chatu. Je otazka ako tato zvaznica dole po juznom svahu pokracuje. Vzdy som siel dole cik ck chodnikom. Uz sa mi nechcelo skusat pokracovanie zvaznice. Ako pises asi konci slepo a nie je prepoj do Janosikova. ked ides dole z magury do Janosikova, nepripaja sa tu ziadna nova zvaznica. Mozno nieked vyskusam. Uvidim Ahoj Vlado

RE: Chata pod Suchým mtb nedirettissima
Ripo 10.08.2022
Cau Vlado - hej tu odbocku na chodnik z cervenej poznam, ved je aj na mapach. Ked zvaznicu prekrizuje, tak zvaznica kusok nizsie od toho miesta koncila, ked som sa tam bol volakedy pozriet - ked ju postavili. Vtedy koncila takmer na hranici NPR Suchy - ta je v 5. stupni ochrany, tak bola by to brutalita, keby bola cesta potiahnuta aj dalej do nej. Aj ked v tomto absurdistane je vsetko mozne...

RE: Chata pod Suchým mtb nedirettissima
vlado 12.08.2022
Riso, dakujem za info. Takze dobre, ze som sa po nej nepustil dole do Janosikova..

TOP Partneri

https://www.sloger.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk JM SPORT Eshop davorin.sk

Podpor Vetroplacha

Odporúčame vidieť

Partneri