Čo je nové na Laskomerských trailoch?

11.06.2022
co-je-nove-na-laskomerskych-trailoch-

Banskobystrické o.z. KoLesom ( www.bbtrails.sk ) je poriadne aktívne už pár rokov a je fajn, že chuť ho neopúšťa. V Laskomerskej doline a najmä na jej svahoch to vidieť poriadne, v podstate každú sezónu tu niečo pribudne. Domáci poznajú, tak po dlhom čase aspoň pripomenutie pre cezpoľných, ako to tam vyzerá. Nebol som tam jazdiť už poriadne dlho (len to občas pobehám), v podstate odkedy som vymenil bajk - a to už sú dobré štyri roky. Takže veľa tých (pre mňa) noviniek sú už asi starinky. Ale nikdy neuškodí zdokumentovať aktuálny stav, aby sa dalo v budúcnosti porovnávať, že?

Takže vzal som to pekne po poradí, od hora dole: po klasickej výstupovej ceste - zvážnici (modrá a zelená cyklotrasa) z Podlavíc hore do Riečanského sedla, odtiaľ Koreňovka, Ravasky, Laskomerský trail. Znova hore (už iba na Bulíkovú), ale cestu som čiastočne obišiel po žltej miestnej značke cez Podlavické výmole. Potom dole Dlhým a na koniec ozajstné novinky tejto sezóny – flow trail Hámor a pump trail Hámrik. Tie sú na mape fialovou čiarou:

Poďme teda postupne... Na výstupovej ceste sa práši furt, pribudli len tie zelené a modré céčka. Akurát som mal dojem, že ma predbiehajú samí elektrikári, to ešte nedávno nebolo. V Riečanskom sedle šípka smer Koreňovka ukrytá stále na opačnej strane prístrešku tak, že z môjho smeru ju nevidno. Ale to asi nikomu nevadí, dnes kto chce, jazdí podľa appky Trailforks :-)

...a_nasledovala_podvečerná_romantika_nad_Riečkou.

Koreňovka je vypipľaná a vyčistená tak, že si hádam ani svoje meno nezaslúži. Teda aspoň v prvej polovici zavadzajú pod kolami skôr kamene, mám dojem. Korene až ku koncu - a spolu s prudším výjazdom z trailu trochu preveria silu v nohách a jazdeckú techniku. Tých pár rúbanísk cestou ešte nestihlo zarásť, tak stále ponúkajú panorámy smerom ku Krížnej. Od koncového dreveného stĺpu Koreňovky presvitá o kúsok nižšie medzi stromami začiatočný stĺp trailu Ravasky, tam sa singlík odpája od zelenej turistickej značky doprava. Stĺpy hranaté, festovné, zatiaľ bez poškodenia, ale pôvodné šípky na stromoch už sú poriadne „ohryzené“ a polámané.

Panorámu_od_Krížnej_po_Rakytov_ešte_kríky_neprerástli.

Aj Ravasky vidieť, že sú často používané, pred niektorými zákrutami už je singlík trochu „vybrzdený“ a korene viac trčia. Dole pri výjazde na cestu vpredu v diaľke svieti nový prístrešok na Bulíkovej, o chvíľu som pri ňom a púšťam to dole Laskomerským trailom. Ten už má svoj prudší a užší začiatok pekne spevnený zatrávňovacími dlaždicami, lebo vybrzdená ryha tu bola už na začiatku jeho života. Takto je vjazd bezpečnejší. Potom samozrejme nádherné jazdenie, len pred niektorými zákrutami už sú vybrzdené také roletky, ako pred semaformi v križovatkách zvyknú byť.

Na konci dve série serpentíniek, na ktoré som bol zvlášť zvedavý, či sa do nich s mojím 29“ traktorom vojdem. Aj na 26“ som mal problém, ale to bol samozrejme najmä problém nedostatku techniky. Tá ani teraz nič moc, ale išlo to. Len vo vnútri zákrut sú samozrejme nánosy nabrúsenej šotoliny, treba to klopiť radšej vonkajškom. Spodná séria je trochu utiahnutejšia, treba byť presnejší v nájazdoch. Ten vyšší odporúčam len expertom

...lebo_doľava_strmo_dole_vedie_záver_singla_cez_dve_série_serpentín.

Na druhý výjazd na Bulíkovú som teda zvolil „nebajkový“ singlík (žltá miestna značka), ale vidno, že aj ten je dosť jazdený – v prudkých vracačkách pred koncom sú už vyjazdené skratky, najmä pre smer dole. Lenže tu sme na urbárskych pozemkoch mimo oficiálnych trailov - tu by si to bajkeri nemali svojvoľne upravovať! Hlavne to ale chce rešpekt voči pešiakom, lebo chodník je najmä pre nich.

V_strmých_vracačkách_v_hornej_časti_sú_vyjazdené_skratky_–_bajkeri,_nepreháňajme_to!

Vjazd do Dlhého trailu je samozrejme už tiež spevnený. Na celom singli (aj na ostatných, isteže) je vidno kvalitne odvedenú robotu pri budovaní – všetko zatiaľ drží ako má a kde to bolo uložené. Nejaká základná údržba isto prebieha, ale ako si to tu pamätám, nič zásadné. Na začiatku, v hustejšom poraste, som dostával častejšie konárikmi po rukách, najmä zľava. Aj tu už treba byť (najmä na úsekoch s priečnymi koreňmi) opatrnejší, aj kvôli nedostatku materiálu, vyhádzanému z chodníka brzdením. Zopár malých roletiek sa tiež nájde. Za výjazdom, na zvážnici, nový prístrešok s lavicami, v príjemnom tieni lesa. Potom už rýchly zjazd k tohoročným novinkám.

Skúška_priechodnosti,_tak_do_80_cm_:-)

Tými novinkami sú dva na seba nadväzujúce traily v spoločnej dĺžke asi 1,5 km. Najprv nepriehliadnuteľná odbočka na flowtrail Hámor, ktorý bol oficiálne otvorený 14. mája. Taká zábavná, hladučká, hojdavá oddychovka po vytriasačke na Dlhom. Ale pozor, je tam zákaz vstupu pešiakom. Potom nadväzuje pumptrail Hámrik, ktorý kopíruje tradičný peší traverz ponad dolinu od križovatky Machútovo, v dĺžke asi 700 m. Takže sem pešiaci môžu, je dobré, že aj im bol nechaný priestor. Pumptrailík je zakončený štyrmi serpentínkami, ale dá sa pokračovať aj rovno, po tom spomínanom pešiackom traverze.

Hravý_Hámor.

Spodná serpentínka konca pumptrailu je prudšie zatočená, aby bajkeri moc rýchlo nevypadávali z lesa na cestu. Lebo cez ňu krížom, dole k potoku, cez potok (konečne po rokoch po poriadnom mostíku) a je tu odbočka do pumptrackového areálu (na mieste bývalého škvarového ihriska), ktorý je už pár rokov srdcom a centrálou Laskomerských singlov. Len pozor na deti (aj značka na to upozorňuje), lebo okrem iného vyrástla nedávno pod Hámrikom lesná škôlka a náučný chodník , ktorého začiatok je tiež v pumptrackovom areáli. A keď už som pri tom, pumptrack je len taká sofistikovanejšia spomienka na detstvo, keď sme niečo podobné mali vyjazdené na hromadách škvary, ktorú vyvážali za uhoľnú kotolňu na okraji sídliska :-) Hitom boli vtedy „skladačky“.

Za_potokom_len_pár_metrov_a_otvorí_sa_výhľad_do_srdca_bajkového_Laskomera.

Takže nielen bajkovými aktivitami v ostatných rokoch Laskomer ožíva. Sú vo veľkej miere výsledkom práce dobrovoľníkov a podpory (okrem iného) aj participatívneho rozpočtu mesta. Viac informácií o singloch nájdete samozrejme na spomínanej stránke BBtrails a na jej profile na Facebooku .

Rišo Pouš

Fotky Čo je nové na Laskomerských trailoch?

Súvisiace články:

Diskusia

TOP Partneri

https://www.sloger.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk JM SPORT Eshop davorin.sk

Podpor Vetroplacha

Odporúčame vidieť

Partneri