Jasovská planina - peši aj na bajku

28.08.2018
jasovska-planina-pesi-aj-na-bajku

Je to najviac na východ vystrčená planina Slovenského krasu, známa predovšetkým vďaka dedine, ktorá jej dala meno a v ktorej je poriadna koncentrácia zaujímavostí (viac v odkaze pod článkom). Jasov je aj jedným z najčastejších východísk smerom na planinu, lebo leží blízko ku Košiciam. Planina má asi 16x10 km a asi 72 km2, je sklonená zo severu na juh a prevažne zalesnená. Nájdu sa ale aj rozľahlé lúky, pripomínajúce solitérmi stromov africkú parkovú savanu – napríklad pod sedlom Železná brána, okolo Ladislavovej vyvieračky, v doline potoka Miglinc... Samozrejmosťou je na povrchu množstvo krasových jám a závrtov tvaru lievika – ukazujú, kade sa dostáva voda do podzemia a vyrába tam jaskyne. Napríklad systém jaskýň Kunia priepasť – Skalistý potok patrí k najdlhším u nás. Jedinou sprístupnenou (zato už od roku 1846) je známa Jasovská jaskyňa.

 

Vo fotogalérii je všetko, čo sa podarilo „uloviť“ v rámci dvoch okruhov. Prvý, kratší a po vlastných je náučný chodník okolo Jasovskej skaly. Najviac na dve hoďky, ak si ho nepredĺžite prehliadkou jaskyne. Druhý je lepší pre bajk - všetko lesné cesty, aj keď cyklotrasy tu natiahnuté nikde nie sú. Takže po modrej z Jasova na sedlo Železná brána, odtiaľ po žltej k vyvieračke Miglinc, zas po modrej do Drienovských kúpeľov a po ďalšej žltej nazad do Jasova (asi 30 km). Na mapách to vyzerá jazditeľne, ale už by som to išiel inak (najmä vybodkovaná časť trasy), a najlepšie asi opačne. Lebo modrá zo Šugovskej doliny hore do sedla Železná brána je poriadna strmina a najmä divočina. Aj modrú do Drienovca a žltú do Jasova sme radšej čiastočne obabrali po lesných cestách:

Zdroj:_Mapy.cz

Čiže pre oba okruhy bol východiskom kemp pri rybníku v Jasove. A tu je jeden „malý“ problém, taký typický pre slovenské duté hlavy a plné vrecká. Rybník má od premonštrátov niekto v prenájme, púšťa tam iba rybárov. Všetko oplotené, vstup len z kempu cez bránu, ktorá je otvorená od 10:00 do 21:30, kúpanie zakázané, chlap na bráne debil na pohľadanie (osobná skúsenosť). A tým to nekončí, samozrejme. Jasov samotný a jeho najbližšie okolie je ako taká perla, len poriadne zablatená... Za normálnych okolností by sem prúdili davy turistov a ich peňazí. Možno raz...

Rišo Pouš

 

Fotky Jasovská planina - peši aj na bajku

Súvisiace články:

Diskusia

RE: Jasovská planina - peši aj na bajku
Jaraba 03.09.2018
Rišo, ako môže mať planina 16x10 km a zároveň 72 km2?

RE: Jasovská planina - peši aj na bajku
Ripo 03.09.2018
Asi nemá tvar presného obdĺžnika, či? :)))

RE: Jasovská planina - peši aj na bajku
sherpa 03.09.2018
sa necudujem s tymi stvorakmi, kradne sa uz uplne vsade, uz aj v NP, SPR, NPR, CHKO, atd... takze potom to niekde chyba no. ;-)

TOP Partneri

https://www.sloger.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk JM SPORT Eshop davorin.sk

Podpor Vetroplacha

Odporúčame vidieť

Partneri