Mošovské aleje mtb

11.07.2019
mosovske-aleje-mtb

Mošovce v Turci na podhorí  Veľkej Fatry, sú známe ako rodisko Jána Kollára. Ale aj tým, že tu stáročia sídlila rodina Révayovcov a „prirodzený pán gróf Réva-y“ tu svojho času dal vysadiť stovky metrov alejí. Aby sa mohol po majetkoch pekne v tieni vyvážať. Dnes sú aleje chráneným areálom v 3. a 4. stupni ochrany, veľa stromov je starých a chorých, ale stále je to veľmi pekný a monumentálny kus krajiny. Dominujú jasene. Podhorie VF je celkovo také „bike pozitívne“, okolie Mošoviec detto.

 

Len teraz jedno varovanie: netreba prekročiť hranicu NP a snažiť sa zaliezť do niektorej z doliniek pod Drienkom, ktorý je tu jednou z dominánt (popri Tlstej a Ostrej). Lebo smreky vo veľkom poschli a štátne lesy vo veľkom „zachraňujú les“. Ozaj postkatastrofická krajina s harvestorom za každou zákrutou, obrovskými kopami dreva, s podkladom lesných ciest spracovaným ťažkou technikou na púder, s obrovskými holinami. Hrôza len pozrieť. Ale medzi Mošovcami, Rakšou a Mazanom v tej kopcovitej mozaike lesov a lúk (a samozrejme alejí) sa stále dá do sýta pojazdiť. Ľahúčko, po širokých štrkových a mäkkých lúčnych cestách – v podstate by stačil aj „štrkolet“, tie sú teraz v móde. 

Dostať sa sem dá napríklad od železnice: z Kláštora, Jazernice, Čepčína... Samozrejme aj z Turčianskych Teplíc. Niektorou z „cezpoľných“ cyklotrás cez kotlinovú pahorkatinu s krásnymi kruhovými výhľadmi na celý Turiec. Zablúdiť sa nedá.

Rišo Pouš

 

Fotky Mošovské aleje mtb

Diskusia

TOP Partneri

https://www.sloger.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk JM SPORT Eshop davorin.sk

Podpor Vetroplacha

Fórum

Odporúčame vidieť

Partneri