Prvý máj horskocyklistický, banskobystrický

10.05.2024
prvy-maj-horskocyklisticky-banskobystricky

Sviatok práce keď vyjde na pracovný deň, to treba využiť, nie? Takže nadránom a podvečer nejaká tá oslava práce prácou a medzitým čo? No tiež treba popracovať - ale na kondičke a poznávaní rodnej hrudy. Počasie vyšlo skvelé – slnečné, také akurát jarne teplé, ale voľajaké príliš ufučané. Tak žiletka ostala doma, vytasil som mtb a zmizol som sa ukryť pred vetrom do luhov a hájov. Furt hovorím, že som u nás nikde nevidel také bohaté a pestré možnosti pre mtb ako okolo Banskej Bystrice – tak tam. Vyše 30 rokov sa tam motám a stále objavujem nové cestičky, aj teraz.

Na programe bol asi 70-kilometrový okruh zo stanice na stanicu. Cez Bánoš a poza Rudlovú do podhoria Starohorských vrchov – ponad Nemce, Selce a Podkonice sa nejako prekľučkovať do Slovenskej Ľupče. Potom na druhý breh Hrona do Bystrickej vrchoviny a ponad Poniky a Oravce to švihnúť cez Hornú Mičinú do Peťovskej doliny. Z nej sa vrátiť do mesta traverzom popod Kozlinec. V podstate to aj vyšlo, len zopár odbočiek som na prvý raz netrafil – predsa len, na niektorých miestach už som dlhšie nebol:

V podstate je to všetko komfortne jazditeľné, len nad Nemcami a potom nad Ponikami sa treba párkrát „kusnúť“ do krátkych strmáčikov. Inak pohodové lesné cesty, často striedané lúčnymi, suché sú veľmi rýchlo aj po väčšom daždi. Na dôvažok je to celé krajinársky veľmi pekné, bohaté na panoramatické výhľady. Máličko asfaltu, najviac asi z Ľupče do Driekyne, ale aj to ani nie dva kiláky. Nepočítam rýchly zjazd Selčianskou dolinou a rozbitú „družstevnú“ cestu pred Podkonicami (tam už je viac výtlkov ako asfaltu).

Nemá veľmi zmysel zbytočne to tu všetko opisovať a rozpisovať, viac povedia fotky a animácia. GPX je hore a link na Stravu TU , ak niekto chce. Navigačne je to celé tiež jednoduché, po cyklotrasách a turistickom značení. Akurát začiatok ponad Nemce do Selčianskej doliny, alebo potom nad Ponikami popod Vašarnicu trafiť do Sedla pod Drienkom – to chce trochu lepšie do mapy pozrieť. Ale oplatí sa to tam ísť pojazdiť hocijakým smerom, ozaj tá krajina stojí za to!

Rišo Pouš

Fotky Prvý máj horskocyklistický, banskobystrický

Súvisiace články:

Diskusia

TOP Partneri

https://www.sloger.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk JM SPORT Eshop davorin.sk

Podpor Vetroplacha

Odporúčame vidieť

Partneri