Tanková cesta mtb – keď je v lese mokro

15.06.2020
tankova-cesta-mtb-–-ked-je-v-lese-mokro

Správny bajker namietne, že na jazdenie predsa nie je nikdy príliš mokro. Rozmaznaný, keď sa mu nechce prasiť, emigruje po daždi radšej na žiletku. Alebo taký od Martina, ak žiletku nemá a na asfalte by sa cítil na bajku trápne, na Tankovú cestu.

Tá vedie podhorím Martinských holí od MT na juh, sú na nej výživnučké stúpania aj pekné výhľady do kotliny, na cesťáku by strašne vytriasla, ale moc tučné gumy tiež netreba. Najvhodnejšia je pre kros alebo gravel. Teda ak sa človek nechce rýchlejšie pustiť dole kopcom – vtedy je aj full dobrý :-) Betónovo-asfaltová je a širokáááá – no pre tanky, ako inak. Tie sa samozrejme v MT kedysi vyrábali a testované boli na tankodróme hneď nad fabrikou a s ňou susediacimi kasárňami na Podháji.

Tam aj cesta začína, odpojením symbolicky z ulice Hrdinov SNP, kúsok nad zimným štadiónom. Končí asi po 15 km na otočke pod bývalým vojenským „muničákom“. Asi 10 rokov dozadu ju vojsko ponúklo obciam, ktorých katastrami prechádza, preto je z nej dnes oficiálna cyklotrasa aj s nejakou tou turistickou infraštruktúrou. Ale ešte si pamätám časy, keď sme ako chalaniská chodili s malou dušičkou šmejdiť na tankodróm a rôzne strašidelné fámy sa medzi nami šírili :-)

Cesta začína ako dokonalá imitácia pavé z Paríž – Roubaix (len asi trojnásobnej šírky), potom sa menia rôzne povrchy. Panely, betón, hladký asfalt aj makadam, zaliaty do betónu. Prvé dve tretiny svojej dĺžky cesta stúpa, až na kopec nad Lázkami (časť Bystričky). Najskôr krížom cez tankodróm, čo je miestami poriadny urbex a orientácia na pár miestach nič moc. Potom poriadnym lesom a pomedzi nové milionárske haciendy. Následne sa prudko spúšťa pár zákrutami do doliny Bystrička, vynorí sa z lesa a ponad Trebostovo až na svoj koniec vedie už takmer po vrstevnici, s peknými výhľadmi cez kotlinu k protiľahlej Veľkej Fatre.

Samozrejme sa dá „nadstaviť“ – od jej konca sa dá zbehnúť po peknej, úzkej, cezpoľnej asfaltke do Trnova (aj pre žiletkárov) alebo naopak hore popri muničáku do Valčianskej doliny a ďalej na juh podhorím. Na jej začiatok sa dá tiež popod lesy doviezť po cyklotrase z Vrútok. Kadejaké odbočky ani nerátam, proste natočiť sa tu dá kilometroooov na mrte. Takých nenáročných, aj detiská sa vybláznia.

Rišo Pouš

Fotky Tanková cesta mtb – keď je v lese mokro

Súvisiace články:

Diskusia

TOP Partneri

https://www.sloger.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk JM SPORT Eshop davorin.sk

Podpor Vetroplacha

Odporúčame vidieť

Partneri