Tour de Terchová 3: prechádzka po osadách a cholvarkoch

08.09.2017
tour-de-terchova-3-prechadzka-po-osadach-a-cholvarkoch

Tentokrát to bude skôr Tour de Belá, lebo tam bude začiatok aj koniec. Terchovú len lízneme po jej západnom okraji v časti Vyšné Kamence. Okruh má takých 30 km, je v podstate až na dve – tri miesta (kde treba potlačiť) celý komfortne jazditeľný. Je tu ale jedna výnimka, o tej neskôr. Celé je to po turistických značkách a takmer všetko po cestách, takže je to aj behateľné. Špeciálne vyrobený turistický chodník nech tu nik nečaká, zato sa tu jazdí na všetkom možnom - podľa toho to niekde aj vyzerá. Tu je mapka (https://mapy.hiking.sk):

 

 

Celý okruh má v podstate dve časti. Prvá je dlhšia, s väčšími prevýšeniami aj strmšími sklonmi. Striedajú sa pekné lúčne cesty s rozbitými  tankodrómami v lesoch. Vedie Kysuckou vrchovinou a končí vo Vyšných Kamencoch. Odtiaľ nazad do Belej je to veľmi príjemná cestička podhorím Malej Fatry, zväčša lúkami. Tu je relatívne novo vyznačená - žltá značka na papierovej mape VKÚ z r.2012 ešte nie je.

 

 

Takže na začiatok do Lysice po asfaltke a odtiaľ po žltej cez osadu Chabadovci. Len za dedinou, nad osadou Svetlov, treba bajk potlačiť, z cesty ostal hlboko erodovaný výmoľ. Ale už ho reparujú. Druhé krátke potlačenie nad osadou Ďurčovci – zas kombinácia strmého sklonu a erózie cesty. Potom už pohodová „hrebeňovka“, čiže široká cesta až do sedla Lutiška, so širokými výhľadmi z lúk.

 

 

Zo sedla Lutiška sa ide hore po zelenej, po zvážnici vystlanej makadamom, asi dva kiláky a jedna serpentína, v pohode. Potom ale nasleduje tá spomínaná výnimka. V sedielku s križovatkou zvážnic značka aj cyklotrasa nenápadne odbočujú doprava dole, smer Vyšné Kamence, ale do poriadnej divočiny. Cesta tu je, ale dávno nepoužívaná, takže v lese popadané stromy, na čistinách krovie a žihľava vyše človeka. Nižšie rozbahnená cesta, niekedy ide aj priamo potokom, aj dole sa zle ide, nieto ešte hore. Ktorý inteligent toto ako cyklotrasu označil??? Bajkerom by som odporučil z toho sedielka pokračovať zvážnicou pod Mravečník a zostúpiť do Terchovej po modrej, alebo ešte zo sedla Lutiška to rubnúť po žltej ku Káčerovcom a stade dole do Tižinej.

 

 

Z Vyšných Kamencov už je to jednoduché: prejsť cez hlavnú a od smerovníka vystúpať pomedzi domy krátko a strmo do osady Podolina. Z nej už po žltej až do Belej, striedavo veľmi peknými lúkami a lesíkmi, cez osady Belovci, Mažgútovci, Bránica. Aj popod vlek pri luxusnom hoteli Bránica. Na konci cez rozľahlé lúky s božou mukou na horizonte. A keď je Belá už na dopľutie (cyklotrasa vedie do dediny priamo popri potoku), turistická žltá ide ešte takou malou zachádzkou cez kopček doľava. Značené je to tu všetko perfektne. Oplatí sa ísť si po posledné pekné výhľady na Kysuckú vrchovinu, ktorá je oproti cez dolinu. Potom už len zjazdík po lúke a nový mostík cez potok na hornom okraji dediny. A dedina dlhá, peši takých 20 minút to trvá dole k hlavnej, k autobusu.

 

Rišo Pouš

 

Fotky Tour de Terchová 3: prechádzka po osadách a cholvarkoch

Súvisiace články:

Diskusia

TOP Partneri

https://www.sloger.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk JM SPORT Eshop davorin.sk

Podpor Vetroplacha

Odporúčame vidieť

Partneri