KARPOS Lavaredo Shorts Tights

13.08.2023
karpos-lavaredo-shorts-tights

Jadrom bežeckej kolekcie značky KARPOS sú kúsky s názvom LAVAREDO , podľa jednej z najznámejších horských oblastí Dolomitov, kde dominujú jedinečné Tre Cime a kde sa behá jeden z krajinársky najgýčovitejších ultrabehov. Toto konkrétne sú elastické kraťasy made in Albania, určené práve na dlhšie behy. Po piatich ultrabežeckých sezónach moje Karpos Quick Pants už poriadne zostarli, najmä ich elasticita sa porúčala („kompresia podľahla dekompresii“), takže nastal čas vymeniť za nový kus - a evolúcia sa tu teda prejavila poriadne. V prvom rade v tom, že na výber v kolekcii Lavaredo je teraz viacero rôznych krátkych aj dlhých, elastických aj voľných bežeckých nohavíc, ktoré sa pri niektorých typoch dokonca dajú navzájom „vrstviť“ (napríklad TU to vidno). K tomu samozrejme niekoľko typov spodných boxeriek. Nakombinuje si ozaj každý, akurát trojštvrťáky chýbajú. Sú len v dámskej kolekcii, tieto šortky sú unisex.

V druhom rade tú evolúciu vidieť na niekoľkých vylepšeniach oproti mojim predošlým, „jednoduchým“ kraťasom, ale aj na niekoľkých vychytávkach, ktoré ich robia vhodnými ozaj najmä na dlhé behy.

V_porovnaní_s_predchodcom_vidno_(o.i.)_oblúkovito_zakončené_spodky_nohávov._

V prvom momente, keď som ich vzal do ruky a porovnal, normálne som zacítil malý úbytok hmotnosti oproti starým – a to majú na páse vďaka jeho konštrukcii viac materiálu. Niežeby na tých pár gramoch záležalo, ale keď si predstavíte, ako sa aj tu na váhe šetrí a kam ten vývoj ide... Gramári nie sú len medzi cyklistami, tak pre nich: vo veľkosti M 112 gramov. A ešte čo bude, keď odstrihnem štítky, hehehe... Pritom ten materiál nie je na pocit „papierový“. Zatiaľ v pohode vydržal aj nápory fatranskej mäsožravej kosodreviny a ostružín:

Malinčie_je_v_našich_lesoch_ešte_ten_najneškodnejší_nepriateľ_:-)

Staré som mal L, teraz som vzal radšej M, lebo staré sa mi zdali trochu dlhšie, tesne nad kolená. To už som inde písal, že mám dojem, ako keby Karpos niekedy šil pre „hajzľové pavúky“ – dlhé a uzučké rukávy a nohávy. Tu ale napriek rozťahanosti starých a menšiemu číslu nových je dĺžka nohávov takmer identická, ako vyššie vidno. Dokonca ich spodky (zakončené tentokrát bez podhnutia, len odrezané) sú v prednej časti trochu dlhšie a strihnuté tak do oblúka. Akú výhodu to má, neviem zatiaľ:

Spodky_nohávov_sú_strihnuté_do_oblúka._

Kompresia: tú poznať už pri obliekaní, ide to ťažšie. Zatiaľ neviem, či budem mať vďaka nej o pár minút rýchlejší čas, alebo o oktávu vyšší hlas, ale je to celkom príjemné pri behaní - nevadí, neobmedzuje slobodu pohybu. Dokonca nad spodným koncom nohávov sú zvnútra prilepené také silikónové pásiky, aby sa na štíhlejších nohách (alebo za mokra) šortky nezosúvali. Chýba síce možnosť šnurovania na páse, ale nemusím ju využívať ani na starých šortkách, ktoré ju majú a sú už poriadne rozpadnuté.

Ešte_lepšie_to_vidno_po_obrátení_naruby_–_a_aj_tie_silikónové_pásiky.

Materiál je nazvaný  Sensitive Sculpt, pre technomaniakov viac TU . Je to v skratke kombinácia polyamidu a elastanu, ale v rôznych pomeroch na jednotlivých paneloch: od 59 ku 41% až po 73 ku 27%. Samozrejmosťou sú ploché švy, aby sa predišlo odreninám. Pás je vpredu dosť široký a tenký, aby bol čo najpohodlnejší.

Pás_spredu:_dosť_vysoký_a_pružný,_aby_držal,_dosť_tenký,_aby_netlačil.

A dostávame sa k tým ultrabežeckým vychytávkam. Najviditeľnejšou je integrovaný „batožinový priestor“ na páse – dve menšie vrecká na bokoch a jedno väčšie vzadu. To je ešte na dvoch miestach v hornej časti prišité k pásu, takže otvory do najväčšieho vrecka sú v podstate tri. Vrecká sú elastické, opatrené aj malými pútkami, aby sa dali aj naslepo lepšie chytiť a otvoriť. V menších, bočných sú vo vnútri ešte miniatúrne očká, aby sa na ne dali zachytiť napríklad kľúče. Pretože chýba vrecko na zips - a to by sa mi ozaj zišlo, pre istotu. Viete ako, keď človek potrebuje odskočiť do kríkov...

Malé_bočné_vrecko:_vidno_tenkosť_materiálu,_miniočko_nie,_je_prišité_hlbšie.

Do vreciek sa toho dá napchať ozaj veľa. Práve to zdôrazňuje výrobca na svojej stránke, vraj aký je to neopísateľný pocit voľnosti, ísť behať bez batohu. No hej, keď niektorí musia mať so sebou na trojkilometrovom výkluse telefón a fľašu vody :-) Pokusne som tam narval plnú pollitrovku a dobré to bolo – dalo sa s tým behať aj dole kopcom bez pocitu, že by mi to vzadu skákalo. A už vôbec som necítil, že by sa mi chceli nohavice vyzliecť. Pritom som nemal pocit, žeby ma pás nejako škrtil. Široký je dosť. A ani bočným vreckám to neubralo na kapacite, na to je ich materiál dostatočne elastický. Len je ten materiál taký tenký (vyššie na fotke to vidno), že aj keď vrecko otvorím len po hmate, niekedy neviem, či si naslepo dávam niečo do vrecka, alebo medzi vrecko a telo.

Za mňa ale spokojnosť, najmä kvôli rozšíreniu možností organizácie ukladania vecí rôznej dôležitosti počas ultrabehov. Napríklad ako vrecká na odpad (ktorý aj sem tam dvihnem z chodníka) sú dobré, prípadne na nejaký ten pohotovostný gél, alebo naopak toaleťák :-) Zadné, najväčšie vrecko, je ideálne pre rýchle uskladnenie fukerky, keď ju práve netreba.

Do_„kufra“_sa_toho_vojde_ozaj_dosť_a_aj_to_tam_dobre_drží._Aj_takto_„na_stojáka“.

Protišmyková silikónová potlač vpredu na stehnách je ďalšou, síce menej viditeľnou, ale plošne pomerne veľkou ultrabežeckou vychytávkou - a celkom dôležitou, funkčnou a užitočnou. Pretože behám bez palíc, veľmi rýchlo som ju ocenil v prvom strmšom stúpaní, keď som sa chcel rukami zaprieť do stehien. Hej, menej sa mi šmýkali. Zrejme aj preto sú zvnútra nohávov nalepené tie (už spomínané) silikónové pásiky. Aby všetko držalo, kde má.

Pri_zapretí_rukami_do_stehien_tie_gumové_potlače_dávajú_istú_oporu.

Karpos ponúka aj dlhý variant týchto elasťákov: Lavaredo TECH TIGHTS. Hlavný rozdiel (okrem dĺžky teda) je ešte jedno vrecko vzadu na páse naviac – na zips. Aj na tie dlhé gate sa dajú „zavesiť“ menej priedušné, len 40-gramové kraťasy Lavaredo Over Shorts (100% polyamid) – presne na to sú tie červené očká na zadnej časti, pod vreckami. Ono to má svoju logiku, prečo niekedy nosiť dve vrstvy. Kraťasy (aj dlhasy) sú poriadne priedušné, tak ak je niekto na svoj vercajg citlivejší za chladnejšieho či vlhkejšieho počasia...

Ľahké_„Over_Shorts“_bez_vreciek.

No a to je asi tak všetko. Lavaredá už podliehajú nekompromisnému testovaniu ich funkčných vlastností na nefunkčnom tele počas slovenských ultrabehov a lacné nie sú, tak im prajem dlhú výdrž, veľkú odolnosť a len pomalú stratu dobrých vlastností. Ale za nápady a inovácie sa platí (dúfam, že aj za kvalitu), a tu presne vidno, kam sa dá evolúciou posunúť aj taký zdanlivo jednoduchý, ale stále veľmi dôležitý kus funkčného odevu. Dovozcom značiek Karpos / Sportful je DAVORIN a kúpiť sa dajú napríklad v  JM ŠPORTe .

Rišo Pouš

Fotky KARPOS Lavaredo Shorts Tights

Súvisiace články:

Diskusia

RE: KARPOS Lavaredo Shorts Tights
Ripo 31.08.2023
Ku silikónovým pásikom, prilepeným na vnútornej strane nohávov: ukázali sa ako parádny nezmysel. Koža pod nimi nedýcha, v horúcom a dusnom počasí na Rusínskom ultrabehu vznikli pod nimi parádne pľuzgiere.

RE: KARPOS Lavaredo Shorts Tights
Jaraba 04.09.2023
Počula som, že takto sa môže prejavovať aj kontaktná alergia na silikón.

RE: KARPOS Lavaredo Shorts Tights
Ripo 05.09.2023
To asi nie, na hodinkách mám silikónový remienok a pohoda. Ale dostal som radu, že gate treba po stovke aj oprať. Tak neviem - veď predsa špina konzervuje...

TOP Partneri

https://www.sloger.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk JM SPORT Eshop davorin.sk

Podpor Vetroplacha

Odporúčame vidieť

Partneri