Baňa Starovšechsvätých v Hodruši – Hámroch

31.10.2018
bana-starovsechsvatych-v-hodrusi-–-hamroch

Banícky skanzen v Štiavnických Baniach, pod tajchom Klinger, asi pozná už každý. V Štiavnických vrchoch je ale zaujímavostí, spojených s baníctvom, geológiou  a ekológiou (to sú tri hlavné piliere tunajšieho geoparku) samozrejme oveľa viac. Jednou z tých novších je banské múzeum s takýmto zaujímavým názvom, na hornom konci Hodruše – Hámrov, asi sto metrov nad poslednou zastávkou autobusu. Názov vznikol z oficiálneho pomenovania Stará štôlňa všetkých svätých. Kopec pod dvoma obnovenými budovami bývalej bane je prevŕtaný dokázateľne už najmenej 700 rokov a po nadzemnej aj podzemnej časti expozície sprevádzajú záujemcov doslova fanatici, ktorí svoj život neodlučne spájajú s tunajším krajom a baníctvom. Preto aj informácie od nich sú doslova „z prvej ruky.“ A baňa je doslova učebnicou baníctva.

Za rekonštrukciu nadzemnej časti a sprístupnenie podzemnej môže najmä altruistická snaha manažmentu poslednej aktívnej rudnej bane na Slovensku, ktorá stále ťaží v blízkej bani Rozália zlatú rudu. A to nie je reklama na firmu, ale dôkaz, že „spoločensky zodpovedné podnikanie“ nie je len sci-fi.  Len pre zaujímavosť: ruda sa z Rozálie dopravuje na povrch štôlňou, do ktorej sa dá z podzemnej expozície múzea nakuknúť. Všetko je to tu poprepájané, hotové podzemné mesto...

Múzeum je pre verejnosť otvorené len pár rokov, zbierky sú preto doslova „v pohybe“ - neustále dopĺňané  a obmieňané. Úpravy v areáli aj dole v bani tiež stále prebiehajú. Aktuálne je pred dokončením zmenšená kópia vodného hnacieho kolesa. Takže oplatí sa prísť pozrieť nielen raz, vždy bude isto niečo nové. Vychutnajte si pár obrázkov v galérii a všetko ostatné a podstatné nájdete na webovej stránke  múzea (www.hodrusskehlbiny.sk). Zdar boh!

Rišo Pouš

 

Fotky Baňa Starovšechsvätých v Hodruši – Hámroch

Súvisiace články:

Diskusia

TOP Partneri

https://www.sloger.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk JM SPORT Eshop davorin.sk

Podpor Vetroplacha

Odporúčame vidieť

Partneri