Chata pod Kľačianskou Magurou – mtb direttissima

30.07.2022
chata-pod-klacianskou-magurou-–-mtb-direttissima

Polohou stredná z trojice malofatranských chát z turčianskej strany, takisto obľúbená nielen medzi pešími, ale aj kolesovými výšľapistami. Máme tu na Vetromagu síce o nej už niečo (aj bajkové), aj tá cesta hore je viac – menej jasná, ale tak pre istotu... A pre skompletovanie trilógie. Zvyšné dva diely (Hole a Chleb) sú v odkazoch dole pod textom. A ako sa to všetko (a ešte niečo navyše) dá spojiť do jedného výjazdu, to ukazuje Imroman TU .

Výjazd na bajku „na Maguru“ je z tých troch najkratší a asi aj najpríjemnejší – podľa Stravy 11,5 km a 730 výškových, ale najmä príjemné škvrčanie relatívne rovnej šotoliny pod kolesami po celý čas. Cesta väčšinou suchá, aj nedlho po daždi, to sa skôr prášiť bude (ako na jednej fotke výborne vidno). Takmer celý čas vedie v príjemnom tieni, aj keď cez početné rúbaniská sú tu otvory na juh, do kotliny. Sklon ľudský, len „cieľová rovinka“ nad sedlom Príslop je na niekoľkých miestach strmšia a aj v kombinácii s väčšími kameňmi pod kolesami môže slabšieho technika trochu vyškoliť. No a posledné metre na terasu pred chatou sú najstrmšie a najhrboľatejšie z celej trasy, ale tam sa vždy veľa ľudí prizerá, tam sa už jednoducho treba hecnúť a nedať sa zahanbiť :-)

Podobne ako pod Chlebom, aj tu je na turistických mapách (mapy.cz aj mapy.dennikn.sk) už cyklotrasa z Turčianskych Kľačian zaznačená, no v teréne ešte nie. Zablúdiť sa ale nedá, prinajhoršom treba sledovať stopy po bajkoch, je ich tu vždy dosť. Viac hádam povie fotogaléria a animácia Relive, aj keď pokus s fotkami (ísť kvôli záznamu súvislo smerom hore a fotiť potom pri jazde dolu) veľmi nevyšiel :-) Pre tých úplne bojazlivých alebo neznalých je tu hore gpx súbor na stiahnutie. Na záver už len upozornenie: do zákrut opatrne – jazdia tu aj autá, a poriadne veľké :-)

Rišo Pouš

 

Fotky Chata pod Kľačianskou Magurou – mtb direttissima

Súvisiace články:

Diskusia

RE: Chata pod Kľačianskou Magurou – mtb direttissima
Vlado Čalkovský (calkovsky1@post.sk) - 31.07.2022
Richard, kedze rad robim okruhy, male doplnenie / pre tych, co to nepoznaju/. Zo sedla Prislop je mozne odbocit doprava /ideme zhora/ po zvaznici do Janošíkova. Cesta je sice neznacena, v hornej casti strmsia, trochu rozbita. Niet kam zabludit - stale dole kopcom, az sa pride na lesnu asfaltovu cestu. Pekna krajina. Cesta nas privedie do chatovej oblasti Janošíkovo, ku Váhu. Odtialto popri Vahu peknou, minimalne stupajucou cestou az do Lipovca, Klačian. Mozno za par rokov sa dozijeme, ked bude touto cestou popri Vahu spojeny Lipovec so Zilinou. Ale to je uz ine..

RE: Chata pod Kľačianskou Magurou – mtb direttissima
Ripo 31.07.2022
Ahoj Vlado, vdaka za doplnenie, samozrejme je to logicke zokruhovanie cez tu Hoskoru - a bolo by fajn, keby to bolo raz aj zoficialnene. K takemu okruhu je nieco v pripojenom clanku "Krivánska Malá Fatra: južný traverz na bajku". A cyklotrasa popri Vahu do Strecna, to by bola uplna bomba. Dufam, ze raz...

TOP Partneri

https://www.sloger.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk JM SPORT Eshop davorin.sk

Podpor Vetroplacha

Odporúčame vidieť

Partneri