Haligovské skaly

01.12.2009
haligovske-skalySpišská magura a Pieniny - tento kút Slovenska ponúka určite viac ako výhľad z Troch Korún na poľskej strane a plavbu plťou po Dunajci. Aj keď táto atrakcia je určite požehnaním pre domácich na oboch brehoch Dunajca. Odkedy sme sa z čias feudálneho poľnohospodárskeho veku preniesli cez vek priemyselný do veku informačného je táto oblasť priam odsúdená živiť sa cestovným ruchom.
Pri predstavovaní prírodných chuťoviek tejto oblasti sa dnes vyberieme do Haligovských skál týčiacich sa nad dedinou Haligovce len kúsok juhovýchodne od Červeného Kláštora. Kedysi viedla žltá značka priamo z dediny krížom cez skaly hore, dnes je už zrušená.

Celkom veľa uvidieť sa však dá aj zo zelenej značky medzi Haligovcami a Lesnicou. Odporúčam vyraziť z Lesnického sedla (parkovisko), kde je v lete aj bufet. Nad skalami je to zo zelenej len kúsok na vyhliadku s pekným výhľadom.
V skalách je množstvo jaskýň (vidieť diery) z ktorých je najväčšia aj najznámejšia Aksamitka, pomenovaná vraj podľa vodcu skupiny bratríkov (husitské skupiny na Slovensku v stredoveku).


Odkedy je postavený mostík cez Dunajec a zrušený chodník cez skaly, tak toto miesto odpočíva a v kľude zarastá. Aj keď sa určite nedá tvrdiť, žeby predtým bolo nejak hojne navštevované. Bol to šikovný ochranársky ťah presmerovať turistov mostíkom na poľskú stranu, nech tam zošľapávajú skalu v druhom štáte.

Poľskí goralskí bratia však nie sú žiadne béčka a tak po zapotenom výšlape na Tri Koruny čaká na turistov kasička - a na nej sumička - vôbec nie maličká :-)

Martin Bartoň

Fotky Haligovské skaly

Súvisiace články:

Diskusia

TOP Partneri

https://www.sloger.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk JM SPORT Eshop davorin.sk

Podpor Vetroplacha

Odporúčame vidieť

Partneri