Najdlhšia dolina na Slovensku

02.07.2018
najdlhsia-dolina-na-slovensku

Má asi 25 km, tiahne sa takmer ideálne severo-južne od ústia do Váhu až pod Ploskú a je príčinou toho, že Veľká Fatra má vlastne dva hlavné hrebene, ktoré ju obkolesujú. Až na Močidlo (a vlastne ešte kúsok ďalej) stúpa pozvoľne, navyše je celá vyasfaltovaná. A najlepší asfalt (lebo nový) je práve v hornej časti. Takže je vhodná ani nie tak na mtb, skôr na cesťák. Ale pokojne by sa dala dobyť aj na inlajnoch. Nuda ale nehrozí:  náučné tabule, krmelce, božie muky, každú chvíľu nejaká horáreň, aj celé osady,  jedno detské sanatórium, pár chát, hore tajch. Kúpanie zakázané, ktovie prečo. Voda v ňom je nádherne smaragdová. Popri ceste ovečky, kravičky, sem tam traktorček či harvestoček :-) Hej, ťaží sa tu (ako všade) intenzívne, ale skôr v bočných dolinách. Tá hlavná je pekná, taká tradične lesohospodárska, aj keď rúbane nejaké sa samozrejme nájdu.

 

 

Aj bočné doliny sú čiastočne pod asfaltom a na ich konce nadväzujú zvážnice, ktoré sa na iných miestach zase vracajú nazad do doliny. Takže kto chce výhľady na fatranské hrebene, musí sem zájsť, z dna doliny nevidno nič. Na orientáciu v sieti (nielen tunajších) ciest poslúži najlepšie mapa Národného lesníckeho centra (https://gis.nlcsk.org/lc/).

 

 

Jednou z bočných dolín (Salatín) sem vedie cyklotrasa z Ružomberka. A presne z miesta, kde sa napája na dno hlavnej doliny, sa dá dostať aj na druhú stranu - do Turca. Síce po neznačenej zvážnici a s párminútovým tlačením do sedla Príslop na záver, ale znalci vedia... Cez Ľubochnianske sedlo sa dá tiež, ale k nemu sú tie zvážnice z oboch strán dosť hrozné. Iná možnosť prístupu je naložiť bajk do osobáku a vyložiť sa v Ľubochni. Aj po vlastnej osi sa do ústia doliny samozrejme dá dostať, ale po najfrekventovanejšej slovenskej ceste to nie je ktovie čo - ani počas pokojnejších víkendových dní.

 

 

Na záver len toľko, že cyklotrasa vedie celou dolinou po „hlavnej“, ale aspoň spodok sa dá obabrať cez kúpeľný park, popri náhone elektrárne, po ulici Pod Fatrou a popod horu popri bývalej sklárni. Viac povedia fotky. A názov doliny ani nikomu nechýbal, že? A fakt je najdlhšia?

 

Rišo Pouš

 

 

Fotky Najdlhšia dolina na Slovensku

Súvisiace články:

Diskusia

TOP Partneri

https://www.sloger.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk JM SPORT Eshop davorin.sk

Podpor Vetroplacha

Odporúčame vidieť

Partneri