Valtellina MTB: Cez Col dAnzana do Val Fontana
08.07.2018
Berninské Alpy na hranici Talianska so Švajčiarskom
Keď som v septembri 2017 prešiel už druhý raz okruh cez Col dAnzana a spustil sa veľkolepým zjazdom dole do Tirana objavil som kúsok pod sedlom mapu so zaznačenou bajkovou trasou č.301 do Val Fontana.
Pochopil som, že toto je presne to čo hľadám a táto prefotená mapka ma posunie pri objavovaní zase o kus ďalej.
Na začiatku letnej sezóny 2018 som pri zlom počasí v Engadne operatívne siahol po tejto možnosti a kúsok pred dvanástou hodinou som vyrazil od auta zaparkovaného pod začiatkom stúpania na Col dAnzana. (Campascio 640m.)
Neflákal som sa ale aj tak mi nepretržité stúpanie s 1550 v.m. zabralo 2:50 hod. V sedle som dal pauzu na občerstvenie a po krátkom zjazde k tabuli a odbočke som už pokračoval v prevažne traverzujúcom chodníčku. Väčšina chodníka sa dala ísť na bajku, iba občas som trošku potlačil. Stúpanie končí kúsok pod Medenpassom (2437m.). Odtiaľto už ide krásny zjazd až ku lyžiarskemu stredisku Monte Brione. Tu zjazd pokračuje, občas po štrkovej ceste a neskôr už zase pekným trailom v lese.
Po dlhom zjazde zase traverzujem. Tentoraz už v hustom lese. Nestačím sa diviť. Ten les je viac prales ako hospodársky les. Je zdravý a zmiešaný. Žiadna monokultúra. Akurát vo výškach cca nad 1800 tu už rastie takmer iba červený smrek. je vidieť, že sa mu tu darí a že je v tej to výške aj pekne odolný vplyvom počasia.
Pokračujem dlhým a krásnym chodníčkom. Krátke stúpania striedajú dlhšie zjazdové úseky až do Val Fontana. Odtiaľ už pokračujem v zjazde po asfaltke. Škoda, že musím zjazdovať veľa výškových metrov asfaltom ale nepokúšam sa hľadať nejaký chodníček v lese, dolina je úzka a oficiálne bajkové značenie ma udržiava na asfalte. Schádzam do údolia Valtelliny. Cyklistický raj na zemi... A kua koľko zelene... Lesy aj dole v údolí sa striedajú s kukuričnými poliami a jablkovými sadmi.
Prichádzam do Tirana, tradičná výborná talianska zmrzlina a okruh uzatváram po asfalte stúpaním z Tirana prechodom cez štátnu hranicu. Už to nie je ďaleko a som pri aute.
Za 7:30 hod. hrubého času som nastúpal 2500v.m. a prešiel 60km. GPX na stiahnutie nájdete v lište hore pri nadpise.
Martin Bartoň
Fotky Valtellina MTB: Cez Col dAnzana do Val Fontana
Súvisiace články:
Top Články - za 30 dní
- Malofatranská stovka 2025 – nezvyklo ideálna (1346x)
- Ako na Martinovku na Gerlachu? (1295x)
- Strečnianska mašľa 2025 (958x)
- Montenegro MTB - Durmitor a rieka Piva (860x)
- Eurozvážnice pod malofatranským Kriváňom (850x)
- Nízkotatranská stíhačka 2025 (783x)
- Poklad na striebornom jazere - Plitvice (752x)
- Štrbský štít 2385m. JV žlabom z Mlynickej doliny (670x)
- Gačovská skala nad Dedinkami (612x)
- Zelená stuha Horehronia mtb: upravená, nadstavená, nedokončená (555x)
Fórum
- Okolo Jamníckej doliny
14.07.2025 - príspevok k diskusii
Vlado ďakujem, aj za pripomienku. To je tak, keď si to po sebe poriadne nekontrolujem. Opravené. Držím palce, nech sa tam dostaneš, je to ešte krajšie... - Okolo Jamníckej doliny
13.07.2025 - príspevok k diskusii
Rišo ahoj, mas perfektne inspirativne prispevky. Tuto trasu som vcelku este nesiel, mozno niekedy. Pravdepodobne nedopatrenim uvadzas pri fotkach Velk... - Malofatranská stovka 2025 – nezvyklo ideálna
02.07.2025 - príspevok k diskusii
A to ťa mám chváliť, že v práci čítaš pochybný bulvár?Ale no dobre, si sa obetovala, vďaka, opravenô, - Malofatranská stovka 2025 – nezvyklo ideálna
02.07.2025 - príspevok k diskusii
Nieže by si ma pochválil za pozorné oko, ešte ma sfúkni! - Malofatranská stovka 2025 – nezvyklo ideálna
02.07.2025 - príspevok k diskusii
A ty nevieš, že sem už nik nepíše, lebo sú všetci po sieťach rozvešaní? - Malofatranská stovka 2025 – nezvyklo ideálna
02.07.2025 - príspevok k diskusii
48 hodín to tu visí a k tej fotke výhľadov z "Chlebu" sa nikto neozval? - Gačovská skala nad Dedinkami
04.06.2025 - príspevok k diskusii
aktualita k tomuto článku: od 1.6. 2025 tadiaľ vedie modrá značka